Absoluutne võim või rahvakoosolek?

.

Koosoleku tulemuslikkus paikneb loomulikult lisaks oskuslikult valitud ruumidele selle läbiviija kätes. Selle privileegi kasutamine kujutab endast aga peent tasakaalumängu, kus äärmuste asemel just täpselt komplekteeritud seltskonnale sobilik kesktee üles leida tuleb.

.

Vähemalt sõnades armastavad korda koosolekuruumis kõik. Kes ikka sooviks oma aega raisata selge päevakavata mokalaada peale, kuhu pooled hiljaks jäävad ning mille lõppkellaaeg ja –eesmärk ürituse edenedes üha hägusemaks muutuvad? Õllelaua kombel maast ja ilmast heietades eelmise õhtu jalgpallitulemusteni jõudmine võib pakkuda küll hetkelist naudingut, kuid lõpuks jääb kõigile kehv maik suhu: kas siis selleks me siia tulimegi?

.

Seega vajab iga koosolek kahtlemata juhti, kes selle rolli ka tegelikult välja mängib, mitte ei rahuldu uhke tiitli ja teistest mugavama istekohaga. Kerge on siinkohal aga laskuda ülekehtestamisse, eriti juhul, kui kõnealuses küsimuses oma kindel positsioon juba välja kujunenud on. Kaaskõnelejate järsk ja masinlik katkestamine ning „õigesti“ mõtlema suunamine kindlasti debati kvaliteedile kasuks ei tule ning seab kahtluse alla koosoleku pidamise idee kui sellise.

.

Peamine on reeglid algusest peale kõigile arusaadaval ja võimalikult õiglasel moel selgeks teha. Konsensus kõlab küll kauni ideaalina, kuid kõigil teemadel pole seda lihtsalt võimalik saavutada. Sel puhul peaksid kõik juba enne arutelu teadma, kas tulemus selgub demokraatlikul hääletusel või kuulub neile pelgalt nõuandja roll ja lõpliku otsuse teeb ikkagi pealik. Koosolekuruumi saab kohaldada kõigiks versioonideks, kui sellele vaid pisut ette mõelda.

Hardi Kinnas

In this blog, I focus on MySpotit every day life and share tricks from telecommuting and meetings.