Äripäeva arvamuslugu: 45 riigieelarvet ebaefektiivsetele koosolekutele

Kirjutasin Äripäevas arvamusloo koosolekutest – nende ohtudest ja võimalustest.

.

Kui mitu tundi teie olete sel kuul koosolekutel veetnud? Aga aasta jooksul? Pole kahtlustki, et neid tunde on liiga palju ja seejuures me kõik teame, et nende tundide kasutegur on tihti kaheldav. On selge, et järjest kiiremas ja kärsitumas maailmas võidab lõpuks see, kes suudab koosolekutele anda uue ja efektiivse hingamise, kirjutab Eestis loodud koosolekuruumide jagamisplatvormi MySpotit asutaja Hardi Kinnas.

.

Detsember on hullumeelne kuu. Väga mitmeid sõpru ma põhimõtteliselt ei näegi, sest aasta viimasel kuul üritatakse ära teha kogu töö. Iga kord, kui neile päeval helistan tuleb vastu SMS: “Olen koosolekul. Helistan tagasi.”  
See tuletas mulle meelde, et lugesin hiljuti ühte uuringut, mille järgi kaotavad ettevõtted üle maailma aastas ligi 500 miljardit eurot ebaefektiivsetele koosolekutele raisatud tundide tõttu. Üle planeedi toimub umbes 100 miljonit koosolekut päevas ja keskmine juht veedab iga nädala koosolekulaua taga umbes 28 tundi, ehkki kirjade järgi peaks normaalne töönädal kestma vaid veidi rohkem – 40 tundi. 
500 miljardit kõlab hoomamatult palju. 45 Eesti järgmise aasta riigieelarvet, mis kasututele koosolekutele ära raisati, on juba oluliselt arusaadavam ja õõvastavam number. Kui suur on see kaotatud tundide ja raha hulk Eestis? Kui palju kaotab seetõttu teie firma või kogu Eesti majandus? 10, 50 või 100 miljonit eurot?  

.

Ükskõik, mis see summa lõpuks on, oleme me lõpuks hakanud tunnistama, et kasutuid koosolekuid on liiga palju.

.

Koosolek algab hilinemisega ja inimesed loivavad suvalisel ajal kohale, sest see on tüütu rutiin. Ühest ja samast asjast räägitakse juba pool tundi või räägitakse enamus ajast millestki, millel pole koosoleku eesmärgiga mingit pistmist. Räägitakse küll asjast, aga kuna keegi on puudu, siis jääb otsus langetamata. Pooled, kui mitte rohkem ei viibi reeglina vaimselt sinu koosolekul kohal. Kus nad on? Kimpus oma teiste tööülesannetega? Kodus? Lasteaias? Reisil? Igal juhul mitte sinu koosolekul, mis saab selgeks siis, kui koosolek lõpeb uimase aruteluga selle üle, mis me nüüd siis edasi teeme ja pärast paari minutit jõutakse koos otsusele, et… homme arutame edasi. Tuleb see kõik tuttav ette?

.

Vaadake oma koosolekutel juba täna ringi – mis teie naaber seal päriselt teeb? Mis te ise teete? Olete kohal, mõtlete kaasa, olete täis entusiasmi kasutada seda aega targalt? Kogu koosoleku aja? Kahtlen.   

.

Loe edasi Äripäevast, kus kirjutan ka huvitavast praktikast, millises ootamatus kohas üks riigiettevõte oma koosolekut pidas.

Äripäeva kommentaar

Hardi Kinnas

In this blog, I focus on MySpotit every day life and share tricks from telecommuting and meetings.