Arvamuslugu Äripäevas: Lihtsalt tagasi kontorisse? Mõttekoht!

Kirjutasin Äripäevas loo töökeskkonda tagasi minemisest ja ainulaadsest võimalusest, mis meile on avanenud.

.

Kontorijagamise platvormi loonud idufirma MySpotit asutaja Hardi Kinnas jagab ennast Tallinna ja Vormsi vahel ning usub, et töötajate enesejuhtimise oskuste tõus töökeskkonna alaste otsuste tegemisel tõstab tootlikkust, mis aitab majanduse taas paremini jalule.

.

Hardi Kinnas: Iga töötaja väärib vaheldust

Just siis kui viiruse leviku tõkestamiseks oli hakatud piire sulgema, tulin ma India ookeani väikesaarelt matkamast. Peale Eestisse naasmist oli mul kohustus kaks nädalat karantiinis viibida. Selleks, et pere haigestumist vältida, läksin selleks oma Vormsi koju. Saatsin veel sõpradele enne saarde jõudmist nimekirja, mida kõike ma nüüd seal rahus teha saan, sealhulgas kalal käimine, iga päev saunas käimine ja sportimine.

.

Olgu öeldud, et sport oli ainus, millega ma tegeleda jõudsin. Aga kuhu mu aeg siis läks? Olukord oli uus, sest kogu töö oli koondunud nüüd arvuti helendavasse ekraani ja palju aega kulus kõnedele meie nelja ettevõtte töötajate ja juhtidega. Lisaks oli abikaasa Tallinnas hullumas kolme väikese tüdruku teenindamisest ja neist ühe kooliealise virtuaalsete koolitundide juhendamisest ning püüdsin teda virtuaalselt toetada nii palju kui võimalik.

.

Paari päeva pärast avastasin, et hommikutest said õhtud ilma arvuti äärest tõusmata, ja nii möödus kaks nädalat lennates. Seejärel taotlesin politseilt loa Tallinnasse, pere juurde, liikumiseks. Linnakodus jätkus elu samas tempos, lisandus ka perele söögitegemise jagamine abikaasaga. 

.

Kaks kuud hiljem

Kõik asjad said ju tehtud, milles probleem? Usun, et paljud väikelaste vanemad tunnevad ära minu loo, sest nende enda oma ei erine oluliselt. Paljud meist tunnevad praegu, et palju pikemalt sellises koosluses vaimset ja füüsiliste tervist säilitades vastu ei peaks.

.

Kuhu ma jõuda tahan? Paljud ettevõtted hakkavad peatselt uuesti kontoreid avama, aga palju on vahepeal muutunud. Osadel meist on kontor, kuhu minna, teistel enam pole, osadel on firma, kus töötada ja teistel enam pole. Samuti see viis, kuidas enne kriisi töötati, ei tule suure tõenäosusega enam kunagi päriselt tagasi. Oleme õppinud ekraanivahenduseĺ efektiivselt töötama: juhtima, koosolekuid pidama, müügikõnesid tegema, koolitusi andma. 

.

Teiselt poolt piiravad meie tegevust jätkuvalt viirusega seotud reeglid ja kontorites avanevad uued väljakutsed: ruumid peavad olema pidevalt desinfitseeritud ja kahe meetri nõude järgi ei mahugi kõik töötajad enam samal ajal kontorisse. Osad inimesed on kartlikumad kui teised ja ei soovi kontorisse tulla isegi siis kui need reeglid on täidetud. 

.

Kas tööandjad on läbi mõelnud selle, kuidas päriselt uues olukorras tööle hakatakse? Kuidas tagada piiratud füüsilised kokkupuuted, millises mahus jätkata tööd virtuaalselt. Kuidas saavutada efektiivsus ja hoida töötajate motivatsiooni. 

.

Kust tuleb lahendus?

Usun, et ma pole ainuke, kui ütlen, et igatsen oma kolleegidega kohtuda ja kodust välja saada, aga tavapärasesse püsikontorisse naasmine viiel päeval nädalas mind enam ei rahulda. Ma soovin vaheldust, mis tasakaalustaks minu viimase kahe kuu läbielatud raskused koduse nelja seina vahel ja tõenäoliselt on tegemist püsiva muudatusega selles, kuidas ma töötegemisse suhtun.

.

Ühiskonnas laiemalt on hakatud rääkima sellest, et nüüd muutubki töötamise mudel, millest kujuneb kaugtöö ja püsikontori hübriid. Kolitakse väiksematesse tööruumidesse, kus vaid paaril päeval nädalas koos käia. Ülejäänud ajal tehakse kaugtööd, kes kodus, kes kontoris, kes mujal – kuidas keegi.

.

Tähtis on, et nii tööandjad kui töötajad mõistaksid, et kriis on loonud meile momendi vaadata üle status quo ja otsustada, kuidas edasi. Meil on võimalik suurendada vabadust ja võtta vastutust oma töötamise viisi edasisel planeerimisel. Avame suurlinnade kombel oma kontorid jagamismajandusele ja anname töötajatele vabaduse valida endale sobiv koht igapäevaseks töötegemiseks. Kokkuvõttes võidame rahulolevad töötajad ning tootlikuma riigi.

.

Loe lugu Äripäevast: https://www.aripaev.ee/arvamused/2020/05/11/hardi-kinnas-lihtsalt-tagasi-kontorisse-mottekoht

Hardi Kinnas

In this blog, I focus on MySpotit every day life and share tricks from telecommuting and meetings.