Arvamuslugu Eesti Päevalehes: Bolti või Swedbanki tööle, kandideerimata?

Hoogu kaugtöö kiirele levikule annavad lisaks tuntud idufirmadele ka traditsioonilise majanduse esindajad, kus muutus on toimumas just nüüd.

Work-From-Anywhere (WFA) ehk tööta kus iganes lähenemisest on seoses töötajate rahuloluga räägitud juba mitmeid aastaid, kuid laiemalt hakkas WFA levima just Covid-19 kriisi tippajal. See töötamise hübriidmudel on maailma kiirelt üle võtmas ning saamas levinud osaks organisatsioonikultuurist.

Viimaseks näiteks võib tuua Siemensi, kes juuli keskel avalikult teatas, et lubab oma 140 000 inimesel töötada kuni kolm päeva nädalas ükskõik, kus nad soovivad. Ka ülituntud Twitter, Facebook ja Google on viimastel kuudel kaugtöö oma töötajate igapäeva sisse kirjutanud.

Suured muutused on toimumas ka Eestis. Hiljuti avaldas Palgainfo Agentuur uuringu, kus koostöös tööportaaliga CVKeskus.ee küsitleti tööandjaid kaugtöö teemadel. Küsitluse tulemuste järgi plaanib lähikuudel kaugtöö kasutamist jätkata 56% ligi 700-st küsitletud ettevõttest-asutustest, samas kui enne eriolukorda võimaldati kaugtöötamist pisut vähem kui igas neljandas ettevõttes (23%). See on rohkem kui kahekordne tõus ligi kolme kuuga. 

Hoogu kaugtöö kiirele levikule annavad lisaks tuntud idufirmadele ka traditsioonilise majanduse esindajad, kus muutus on toimumas just nüüd. Näiteks on nii Swedbank kui Eesti Energia välja öelnud, et kaugtöö on nende jaoks juba reaalsus.

Viimase viie kuu arenguid on tugevalt juhtinud Covid-kriisist tulenevad piirangud. See selgitab hästi ka kaugtöö leviku hüppelist kasvu. Lisaks uute virtuaalsete töövahendite meisterlikkuseni äraõppimisele on aga selgelt toimunud muutused ka selles, kuidas me tööst mõtleme, seda planeerime ja teeme.

Uue reaalsuse lävel

Paljudel meist ei ole tõepoolest kunagi varem olnud nii põnevat tööelu kui praegu. Õpime kiirete muutustega kohanema, oma tööd eesmärgipäraselt planeerima ning töö- ja puhkeaja tasakaalu saavutama. Valdavalt on kontorid töötajatele juba avatud, kuid sinna tagasi ei kipu just paljud. Oleme tõestanud, et kodus töötamine ei tähenda lõppu produktiivsusele.

WFA lähenemine hõlmab aga palju rohkemat kui pelgalt kodukontor ja parima töötulemuse saavutamiseks tuleks arvesse võtta erinevaid tegureid. Mõni päev on täis koosolekuid ja aktiivset mõttevahetust kolleegidega, teisel päeval tuleb sukelduda täpsust ja süvenemist vajavate tekstide koostamisse või mõne suure esitluse loomisse. Mõnel päeval vajame segu mõlemast. On muidugi ka päevi, kus vajame kodust intiimsust. Seega jah – töökoht võib mõnikord olla kodu. Enamasti aga mitte.

WFA lähenemise järgi tuleks töötada just seal, kus see meile kõige mugavam on. Seda selleks, et väheneksid raisatud tunnid, mida massiliselt tööpäeva lõpus umbes liikluses veedetakse, et jõuda trenni, teatrisse või koju. Selleks, et kaoks see pingeline viimane tund kontoris, kus mõtled juba lahkumisele pisut enne tööpäeva lõppu, et ometi mitte jälle nendesse ummikutesse jääda. Selleks, et tööpäev oleks produktiivne algusest lõpuni.

Mugavus ei ole häbiasi

Hakkame avalikult esitama küsimusi, mis enam ei ole tabu: Milleks sõita kesklinna kontorisse, kui lõunapaiku on arstiaeg kodu lähedal ning õhtupoole peaks saabuma koduuksele tellitud pakk? Kui õhtul on plaanis minna teatrietendusele, siis miks mitte töötada sel päeval just seal lähedal? Kui ees on kiirelt läheneva tähtajaga keskendumist vajav töölõik, siis miks sukelduda oma tavapärastesse kontorirutiinidesse, kus märkamatult neelavad aega möödaminnes peetud vestlused oma kallite kolleegidega? Ehk aitaks sel päeval hoopis privaatkontor? Kui aga produktiivsus eeldab aktiivset mõttevahetust kolleegidega, siis on parim koht just oma kontor.

Kui mais tundus see veel utoopia, siis nüüd arutavad juba paljud ettevõtted, kuidas teha hübriidmudeli rakendamiseks muudatusi töökeskkonnas ja kuidas oma kontori kulubaasi vähendada. Üürilepingud on pikad, inimesed töötavad kodudest ja kontorid on tühjad. Miks mitte kontorit teenima panna, eraldades sellest osa avatud kaugtöökontoriks? Lisaks kulude vähenemisele on seal ettevõtete jaoks peidus ka väärtuslik turunduskanal, millest on kasu nii müügis kui ka värbamisel. 

Kui saaksime eeloleva nädala tööd planeerides teha lisaks ajakavale valikuid ka asukohtade osas, siis usun, et nii mõnigi meist töötaks heameelega mõnel päeval hoopis Bolti, Swedbanki või Nortali avatud kaugtöökontoris, lähedal oma ala meistritele. Edaspidi valime töötamiseks just selle koha, kus meil parajasti kõige mugavam on. Mugavus ei tähenda sealjuures ei laiskust ega isekust, vaid hoopis tarkust osata planeerida oma igapäeva nii, et see oleks tulemuslik.

Loe Päevalehes ilmunud arvamuslugu siit.

Hardi Kinnas on üleriigilist kaugtöökohtade ja koosolekuruumide võrgustikku loova idufirma MySpotit asutaja ning töötamise hübriidmudeli eestvedaja Eestis. Ettevõtte investorite hulka kuuluvad näiteks Martin Villig, Taavi Tamkivi, Gert Jostov ja Robert Kitt.

Hardi Kinnas

In this blog, I focus on MySpotit every day life and share tricks from telecommuting and meetings.