Korralda koosolekuid nagu Elon Musk

Maailmaruumi ründav visionäär muudab ühe e-kirjaga koosolekukultuuri rohkem kui tuhat personalijuhti – mida oleks temalt õppida meiesugustel lihtsurelikel?

Elektriautode tootja Tesla ekstsentriline juht Elon Musk läkitas endale kohaselt 45 000 alluvale monumentaalse teate, kus muu hulgas mõtestab ümber ka koosolekuruumi kui sellise. Esmalt soovitab ta traditsioonilistest massikohtumistest (varasemalt on ta maksimaalseks osalejate arvuks nimetanud kuut) üleüldse loobuda –välja arvatud haruharvadel juhtudel, kui need tõesti igale osalejale midagi väärtuslikku pakuvad, ent ka siis piisavat väga lühikesest koosolekust. Seega, kas peame meiegi alati koolitus- või seminariruumi valides kõige avarama saali poole kiikama?


Teiseks läheb alati üllatusvõimeline Musk otsesesse vastuollu juhtimisõpikutest tuntud postulaadiga, et koosolekute korraldamisel on vaat et kõige olulisem range regulaarsus, et kõik osapooled nendega harjuksid. Tippjuht lajatab, et selline koosolekuruumide koormamine on õigustatud ainult ülimalt ajakriitiliste küsimuste lahendamisel ja olukorra normaliseerudes tuleks sellest jalamaid loobuda. Sellise äratundmiseni on kergem jõuda, kui iga koosolek ja seda võimaldav ruum ongi erilised ja ainukordsed, mitte ei meenuta telekanalite programmi suveperioodil.


Ning viimaks heidab Musk kinda ka pseudoviisakusele: kohatu pole mitte mõttetult koosolekult välja jalutada, vaid kaaslaste aega ebavajaliku infoga raisata. “Jalgadega hääletamist” peaks võimaldama ka koosolekuruum ning mõistagi tuleb ausat tagasisidet hinnata osata.

Mikk Puurmann