Kuidas murda jääd kargete eestimaalaste vahel?

Mängulised „jäämurdmisharjutused“ on koosolekute rutiini murdjatena üha suuremat populaarsust kogumas ja ei tunnista oma lennukuses mingeid piire, sisaldades julgemates versioonides ka isiklikke pihtimusi ja koguni striptiisi. Jääme põhjamaises kontekstis siiski kahe jalaga maa peale ja toome välja viis võtet, mis ka harjumuspäratus kohas peetaval koosolekul osalejad üles sulatavad.

.

Meelsus laulusõnadesse

Rahvusvaheline kogukond soovitab enne ametliku osa algust kõigil kohalviibijatel mõelda, millise muusikateose sõnad tema hetke enesetunnet kõige paremini iseloomustavad, ning seejärel ka jalamaid laulu lahti lasta. Oleme küll laulurahvas, ent viimane on vast siiski liiast – kuid mõtete mänguline sõnastamine aitab kahtlemata ühelt poolt pingeid maandada ja teisalt end uues toimumispaigas õigele lainele häälestada.

.

Militaarsugemetega rivimäng

Suuri sõnu keskmisele eestimaalasele päevasel ajal teadupärast teha ei meeldi, aga ega alati peagi. Meelelahutuslik mäng, mille käigus lastakse osalejatel esmalt pikkuse järjekorras, siis aga juba keerulisemate tunnuste, näiteks firmas töötatud aastate põhjal kehalise kasvatuse tunnist tuttavasse rivvi asetuda, aitab uue kohtumispaigaga nii puhtfüüsiliselt kui vaimselt kohaneda. Eriti, kui sõnades väljendumine sootuks keelata.

.

Mälud joonele

Pilk sünnipäevapeole või suvalisse pubisse argipäeva õhtul tõestab kärmelt, et mälumängude kõrgaeg on tagasi. Vaimset mõõduvõttu saab aga edukalt rakendada ka sootuks tõsisemas õhkkonnas, käivitades kohe koosoleku alguses asutuse minevikku, olevikku ja tulevikku puudutava küsimustiku. Lisaks üleüldisele elevusele võib kindel olla, et otseses võistluses kinnistuvad tarvilikud faktid mällu igaveseks.

.

Instagrami reaalsus

Demograafia on halastamatu ja nutitelefonidega laulatatud milleeniumipõlvkond tungib üha enam koosolekulaudade taha. Neid senistesse raamidesse suruda pole mõtetki: selle asemel saab sotsiaalmeedia edukalt jäämurdmisprotsessi kaasata. Mäng, mille käigus iga osaleja peab imiteerima mõnd Instagrami emotikoni ja teised püüdma seda ära aimata, annab lootust, et teineteise kehakeelt edaspidiseski koostöös paremini mõistetakse.

.

Lihased soojaks

Meie kolleegid piiri tagant kutsuvad koguni üles koosolekutel tantsusamme seadma, ent meie eelistame vaoshoitumat stiili. Piisab sellest, kui iga kohalviibija kaaslastele oma lemmikvenitusharjutust demonstreerib ja see siis mõistagi üheskoos järele proovitakse. Istumisest kurnatud lihased saavad turgutust ja uus kohtumispaik hoopis kodusemaks.

.

Mikk Puurmann