Läheduse võitmatu jõud koosolekul

Vaatamata tehnoloogia peadpööritavale arengule või ehk hoopis just seetõttu on näost näkku koosolekute roll olulisem kui kunagi varem.

.

Reaalne või virtuaalne kohtumine?

Oleme ikka ja jälle rõhutanud, kui tähtis on seminaride, koolituste ja teiste koosolekute korraldamisel lugu pidada enda ja teiste osalejate määravaimast ressursist ehk ajast ja seetõttu iga koosoleku puhul ürituse kontseptsiooni täpselt sihtida. Kiuslikult võiks ju selle peale hoopis küsida: kui meil alatasa nii kiire on, miks siis mitte koosolekuruumide rentimisega seonduvast jandist sootuks loobuda ja tõelise e-rahva kombel Skype’i „koosolekutega“ piirduda?

.

Alati ei pea füüsiliselt ühes ruumis viibima.

Teatud juhtudel, eeskätt rutiinse loomuga briifingute puhul võib see väga vabalt ka õige otsus olla – iseküsimus, miks sellisel moel üldse seminare pidada. Ent kui eesmärgiks on tõeline lisaväärtus, hävitavad tõrkuvad kaamerad ja mikrofonid ning muud ühendusprobleemid peagi kõik lootused toimivale sünergiale.

.

Inimlik kontakt ja uus keskkond, kus koosolekut pidada.

Kuid isegi siis, kui tehnika laitmatult töötama juhtub, jääme me ka koolitusruumides ikkagi inimesteks ja allume oma psühholoogia keerdkäikudele. Nimelt on USA-s läbi viidud uuring näidanud, et 93% suhtluse efektiivsusest määravad ära mitteverbaalsed nüansid, mida ka kõige kaasaegsemad abivahendid täielikult peegeldada ei suuda. Hoolikalt planeeritud uudne koosolekuruum tagab kaaslaste tähelepanu ja igakülgse kohalolu ning välistab kõrvalised tegurid. Nii on kõigi aega ka tõeliselt, mitte vaid näiliselt kokku hoitud.

.

Mikk Puurmann