Tõhus koosolek – lobamokkade ja tummahammaste sümbioos

Kollektiivi suhtlemisõpikute põhjal suudab kollektiivi ekstravertideks ja introvertideks jagada ilmselt iga tõsiseltvõetav juht, kuid kuidas see tõdemus organisatsiooni heaks tööle panna? Märkimisväärse eelduse selleks annab originaalse koosolekupaiga valik  – uues keskkonnas saab ka juurdunud rollijaotusele hõlpsamini “restardi” teha.

.

Õppigem kuulama.

Kehvasti korraldatud, isevoolu teed kulgeval koosviibimisel jääb introvertide potentsiaal pahatihti realiseerimata. Tugeva enesedistsipliiniga inimestena ootavad nad viisakalt oma rääkimiskorda – ja sageli jäävadki, ebaõigluse maik kurgus, ootama. Tagasi töölaua juurde jõuavad nad aga teadmisega, et koosolek ongi olemuselt mõttetu mokalaat, kus jutukamad kolleegid oma edevust rahuldada saavad. Ajapikku kasvab tülpimus ja apaatsus: keegi mind ju niikuinii ei kuula.

.

Pisut rohkem kontrolli ja modereerimist.

Ent näilisele muretusele vaatamata pole “vaba mikrofon” parim lahendus ka ekstravertide rakendamiseks. Kui ideede konkurents taandub Novgorodi veetše eeskujul vastasest ülekarjumisele, on pealiskaudsed ja halvemal juhul konkreetselt eksitavad tegevuskavad kiired sündima. Spontaansus on ekstravertide vooruseks, ent see vajab tasakaaluks analüütilist mõtlemist nagu õhku.

Seega ei tohiks koosoleku juhi roll mitte mingil juhul piirduda ruumi broneerimise ja meilide laialisaatmisega. Uus ja ootamatu kohtumispaik on juba pool võitu, kuid seejärel tuleb moderaatoritööd täie pühendumusega võtta. Absoluutselt kõik kohalviibijad peavad uues kohas sõna saama.

.

Kõigil on ideed ja mõtted.

Kui osavõtjate arv jääb mõistlikkuse piiresse (ainult otseselt asjasse puutuvate kaasamine on aga üks peamiseid eduka koosoleku eelduseid!), toimib avavooruna üllatavalt hästi vana hea ringiratast rääkimise meetod. Edasi tasub aga meeles pidada, et traditsiooniline esimese käetõstjaga ei juhtu midagi hullu, kui talle alati esmajärjekorras sõna ei anta, küll aga maksab julgustada vaiksemat kontingenti. Siiski ei pea laskuma ka teise äärmusesse ja asuma sõnavõtte stopperiga mõõtma: mõõdukas lõõp ja sotsialiseerumine käib uue kohtumispaigaga tutvumise juurde.

.

Hardi Kinnas

In this blog, I focus on MySpotit every day life and share tricks from telecommuting and meetings.